Best of 2008

best of 2008

Bedste Film: No Country for Old Men
Eastern Promises, American Gangster, The Dark Knight, Wall*E, The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Bedste Action: The Dark Knight
Iron Man, The Incredible Hulk, Wanted, Quantum of Solace

Bedste Drama: In the Valley of Elah
American Gangster, The Darjeeling Limited, Gone Baby Gone, In Bruges

Bedste Thriller: No Country for Old Men
Eastern Promises, Michael Clayton, Redbelt, Eagle Eye

Bedste Komedie: Juno
Dan in Real Life, Be Kind Rewind, Hancock, Tropic Thunder

Bedste Horror: Cloverfield
Rogue, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Bedste Sci-Fi/Eventyr/Western: 3:10 to Yuma
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, The Golden Compass, The Spiderwick Chronicles

Bedste Animated: Wall*E
Bee Movie, Horton Hears a Who!

Bedste Dokumentar: The King of Kong
Inside Deep Throat

Bedste ikke-amerikanske film: In Bruges
RocknRolla

Bedste Instruktør: Coen Brødrene (No Country for Old Men)
David Cronenberg (Eastern Promises), Ridley Scott (American Gangster), Andrew Dominik (The Assassination of Jesse James), Christopher Nolan (The Dark Knight)

Bedste Skuespiller: Viggo Mortensen (Eastern Promises)
Denzel Washington (American Gangster), Javier Bardem (No Country for Old Men), Johnny Depp (Sweeney Todd), Casey Affleck (Gone Baby Gone), Brad Pitt (The Assassination of Jesse James)

Bedste Skuespillerinde: Ellen Page (Juno)
Helena Bonham Carter (Sweeney Todd), Charlize Theron (In the Valley of Elah), Michelle Monaghan (Gone Baby Gone)

Bedste Skuespiller i en Birolle: Heath Ledger (The Dark Knight)
Jason Bateman (Juno), Sasha Baron Cohen (Sweeney Todd), Casey Affleck (The Assassination of Jesse James), Jeremy Piven (RocknRolla)

Bedste Skuespillerinde i en Birolle: Tilda Swinton (Michael Clayton)
Marisa Tomei (Before the Devil Knows You’re Dead), Thandie Newton (RocknRolla)

Bedste Manuskript: Diablo Cody (Juno)
Steven Zaillian (American Gangster), Coen Brødrene (No Country for Old Men), Wes Anderson (The Darjeeling Limited), Tony Gilroy (Michael Clayton), David Mamet (Redbelt)

Bedste Effekter: The Golden Compass
Iron Man, The Dark Knight, The Incredible Hulk, Cloverfield, Stardust

Bedste Soundtrack/Score: No Country for Old Men
Sweeney Todd, The Darjeeling Limited, The Dark Knight

Bedste Cinematografi: Wanted
No Country for Old Men, Sweeney Todd, The Dark Knight, The Golden Compass

Bedste Koreografi: Redbelt
Wanted, Quantum of Solace, The Dark Knight

Bedste Tv-serie: Over There
Rescue Me, House, The Unit, Californication, 30 Rock, Entourage

Dårligste Film: Postal
Good Luck Chuck, Alien vs. Predator: Requiem, Alvin & The Chipmunks, The Happening, The Mummy: The Tomb of the Dragon Emperor

Dårligste Instruktør: Uwe Boll – Postal
Strause Brødrene – Alien vs. Predator 2, M. Night Shaymalan – The Happening, Rob Cohen – The Mummy: The Tomb of the Dragon Emperor

Dårligste Skuespiller: Uwe Boll – Postal
Mark Wahlberg – The Happening, Brendan Fraser – The Mummy: The Tomb of the Dragon Emperor

Dårligste Skuespillerinde: Jessica Alba – Good Luck, Chuck
Jessica Alba – The Love Guru, Anna Faris – The House Bunny

Bedste Spil: GTA IV
Fallout 3, Gears of War 2, Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots, Little Big Planet