Best of 2009

best of 2009

Bedste Film: The Hurt Locker
Inglourious Basterds, The Wrestler, District 9, Coraline

Bedste Drama: The Hurt Locker
The Wrestler, Gran Torino, Inglourious Basterds, Frost/Nixon

Bedste Ikke-Amerikanske Film: District 9
JCVD, In the Loop, The Orphanage, The Girl Who Leapt through Time

Bedste Sci-Fi/Adventure: District 9
Star Trek, Avatar, Moon, Terminator: Salvation

Bedste Animated: Coraline
Cloudy with a Chance of Meatballs, Fantastic Mr. Fox, Up, The Girl Who Leapt through Time

Bedste Action: Ong-Bak 2
Watchmen, Armored, X-Men Origins: Wolverine, Sherlock Holmes

Bedste Horror: Zombieland
The Orphanage, Trick ‘r Treat, Doghouse, Drag Me to Hell

Bedste Thriller: The International
The Perfect Getaway, State of Play, The Informant!, Duplicity

Bedste Komedie: The Hangover
Funny People, Role Models, Up in the Air, (500) Days of Summer

Bedste Instruktør: Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)
James Cameron (Avatar), Darren Aronofsky (The Wrestler), Neil Blomkamp (District 9), Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)

Bedste Manuskript: Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)
Scott Neustadter & Michael H. Weber ((500) Days of Summer), Rian Johnson (The Brothers Bloom), Peter Morgan (Frost/Nixon), Jason Reitman & Sheldon Turner (Up in the Air)

Bedste Skuespiller: Mickey Rourke (The Wrestler)
Jeremy Renner (The Hurt Locker), Clint Eastwood (Gran Torino), Frank Langella (Frost/Nixon), Tom Hardy (Bronson)

Bedste Skuespillerinde: Zoe Saldana (Avatar)
Marion Cotillard (Public Enemies), Zooey Deschanel ((500) Days of Summer), Alison Lohman (Drag Me to Hell), Vera Farmiga (Up in the Air)

Bedste Skuespiller i en Birolle: Christoph Waltz (Inglourious Basterds)
Paul Giamatti (Duplicity), Joseph Gordon-Levitt (G. I. Joe), Daryl Sabara (World’s Greatest Dad), Tom Wilkinson (Duplicity)

Bedste Skuespillerinde i en Birolle: Evan Rachel Wood (The Wrestler)
Marisa Tomei (The Wrestler), Rachel Weisz (The Brothers Bloom), Mélanie Laurent (Inglourious Basterds), Anna Kendrick (Up in the Air)

Bedste Voice-Act: Jason Schwartzman (Fantastic Mr. Fox)
George Clooney (Fantastic Mr. Fox), Kevin Spacey (Moon), James Caan (Cloudy with a Chance of Meatballs), Ed Asner (Up)

Bedste TV-Serie: The Wire
House, Battlestar Galagtica, Californication, Rescue Me

Bedste Soundtrack/Score: Inglourious Basterds
(500) Days of Summer, Coraline, Drag Me to Hell, The Brothers Bloom

Bedste Effekter: Avatar
District 9, Star Trek, Watchmen, Zombieland

Årets Rookie (Debut): Neil Blomkamp – District 9
Zach Galiafinakis (The Hangover), Anna Kendrick (Up in the Air), Sasha Grey (The Girlfriend Experience), Sharlto Copley (District 9)

Bedste Cinematografi: Avatar/Inglourious Basterds
District 9, Watchmen, A Perfect Getaway, Sherlock Holmes

Bedste Koreografi: Ong-Bak 2
Avatar, The Wrestler, X-Men Origins: Wolverine, Sherlock Holmes

Dårligste Film: The Final Destination
Street Fighter: The Legend of Chun Li, Max Payne, All the Boys Love Mandy Lane, My Bloody Valentine 3D

Dårligste Instruktør: Andrzej Bartkowiak (Street Fighter: The Legend of Chun Li)
Jonathan Levine (All the Boys Love Mandy Lane), Patrick Lussier (My Bloody Valentine 3D), Michael Bay (Transformers: Revenge of the Fallen), Frank Miller (The Spirit)

Dårligste Skuespiller: Chris Klein (Street Fighter: The Legend of Chun Li)
Mark Wahlberg (Max Payne), Kerr Smith (My Bloody Valentine 3D), Nick Zano (The Final Destination), Anson Mount (All the Boys Love Mady Lane)

Dårligste Skuespillerinde: Amber Heard (All the Boys Love Mandy Lane)
Betsy Rue (My Bloody Valentine 3D), Bai Ling (Crank 2), Malin Akerman (The Heartbreak Kid), Megan Fox (Transformers: Revenge of the Fallen)

De enkelte artikler og forklaringer kan ses i de originale posts: Part 1, 2, 3, 4 og 5

Bedste Spil: Uncharted 2: Among Thieves
Runner-ups: Batman: Arkham Asylum, Assassin’s Creed 2, Forza 3, Modern Warfare 2