Best of 2010

best of 2010

Bedste Film 2010: Inception
Exit Through the Gift Shop, Winter’s Bone, Social Network, How to Train Your Dragon

Bedste Drama: The Social Network
Winter’s Bone, Lebanon, Greenberg, The Kids are All Right

Bedste Thriller: Shutter Island
Buried, The American, The Secret in their Eyes, The Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans

Bedste Komedie: OSS 117: Cairo, Nest of Spies
The Vicious Kind, Bunny & The Bull, Cyrus, Scott Pilgrim vs. The World

Bedste Science Fiction / Eventyr: Inception
The Book of Eli, Cold Souls, Timecrimes, Monsters

Bedste Action: Kick-Ass
Iron Man 2, The A-Team, Ip Man, The Good The Bad The Wierd

Bedste Horror: Triangle
Let the Right One In, Frozen, The Crazies, Pontypool

Bedste Animerede Film: How to Train Your Dragon
Despicable Me, Toy Story 3, The Secret of the Kells, A Town Called Panic

Bedste Ikke-Amerikanske Film: Lebanon
The Secret in their Eyes, Let the Right One In, Timecrimes, The Good The Bad The Weird

Bedste Dokumentar: Exit Through the Gift Shop
Best Worst Movie, Tyson, I’m Still Here, Kobe Doin’ Work

Bedste Instruktør: Christopher Nolan (Inception)
Kim Ji-Woon (The Good, The Bad, The Weird), Werner Herzog (The Bad Lieutenant), Martin Scorsese (Shutter Island), David Fincher (The Social Network)

Bedste Manuskript: Aaron Sorkin (The Social Network)
Christopher Nolan (Inception), Paul King (Bunny & The Bull), Christopher Smith (Triangle), Laeta Kalogridis (Shutter Island)

Bedste Skuespillerinde: Jennifer Lawrence (Winter’s Bone)
Melissa George (Triangle), Whitney Able (Monsters), Jessica Biel (Powder Blue), Soledad Villamil (The Secret in their Eyes)

Bedste Skuespiller: Adam Scott (The Vicious Kind)
Ryan Reynolds (Buried), Jesse Eisenberg (The Social Network), Leonardo DiCaprio (Shutter Island), Ray Winstone (44 Inch Chest)

Bedste Skuespillerinde i en Birolle: Greta Gerwig (Greenberg)
Marion Cottillard (Inception), Brittany Snow (The Vicious Kind), Rebecca Hall (The Town), Marisa Tomei (Cyrus)

Bedste Skuespiller i en Birolle: Woody Harrelson (The Messenger)
Ben Kingsley (Shutter Island), Rhys Ifans (Greenberg), Andrew Garfield (The Social Network), Jeremy Renner (The Town)

Bedste Effekter: Inception
Tron, Scott Pilgrim vs. The World, The Wolfman, The Sorcerer’s Apprentice

Bedste Cinematography: The Good, The Bad, The Weird
Inception, Shutter Island, Lebanon, The American

Bedste Koreografi: Ip Man
Bodyguards & Assassins, Ninja Assassin, Scott Pilgrim vs. The World, Machete

Bedste Score / Soundtrack: Tron
Inception, The Social Network, Scott Pilgrim vs. The World, The Ghost Writer

Bedste Stemmeskuespil: Steve Carell (Despicable Me)
James Gandolfini (Where the Wild Things Are), Tom Hanks (Toy Story 3), Tim Allen (Toy Story 3), Jay Baruchel (How to Train your Dragon)

Bedste TV-Serie: Terriers
House, Justified, Breaking Bad, Walking Dead

Bedste Overraskelse: I Love You, Phillip Morris
The A-Team, OSS 117: Cairo Nest of Spies, Carriers, The Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans

Dårligste Film: Alpha & Omega
Old Dogs, The Spy Next Door, Furry Vengeance, Vampires Suck

Dårligste Instruktør: M. Night Shyamalan (The Last Airbender)
Walt Becker (Old Dogs), Scott Charles Stewart (Legion), Brian Levant (The Spy Next Door), Roger Kumble (Furry Vengeance)

Dårligste Skuespillerinde: Renee Zellweger (Case 39)
Adrianne Palecki (Legion), Amber Valleta (The Spy Next Door), Brooke Shields (Furry Vengeance), Nicola Peltz (The Last Airbender)

Dårligste Skuespiller: Brendan Fraser (Furry Vengeance)
Lucas Black (Legion), Billy Ray Cyrus (The Spy Next Door), Sean Faris (King of Fighters), Jackson Rathbone (The Last Airbender)

The Broken Award: Armond White
Oversættelser af Titler, Forventninger, Trailers, Firefly & gagathemovies.com

Værste Skuffelse: Ong-Bak 3
OSS 117: Lost in Rio, Boondock Saints II, The Last Airbender, The Lovely Bones

Bedste Spil: Red Dead Redemption
Assassin’s Creed II: Brotherhood, Enslaved, Darksiders, Battlefield: Bad Company 2

Bedste Xbox 360 spil: Mass Effect 2
Alan Wake, Fable III, Splinter Cell: Conviction, Halo: Reach

Bedste PS3 spil: Heavy Rain
God of War 3, Joe Danger, ModNation Racers

Bedste Mobilspil: Infinity Blade
Fruit Ninja, Tilt to Live, Reckless Racing, Robot Unicorn Attack

Dårligste Spil: Dante’s Inferno
Kane & Lynch: Dead Men, Army of Two: The 40th Day, Transformers: Fall of Cybertron