Best of 2011

best of 2011

Bedste Film: Black Swan
Drive, Super 8, Rango, Attack the Block

Bedste Drama: Drive
The Ides of March, Moneyball, Warrior, Sunset Limited

Bedste Thriller: Black Swan
Unthinkable, Point Blank, Hodejegerne, Limitless

Bedste Science Fiction / Fantasy: Super 8
Source Code, The Adjustment Bureau, Attack the Block, Harry Potter and the Deathly Hallows

Bedste Horror: Trolljegeren
Stake Land, Julia’s Eyes, Rare Exports, Tucker & Dale vs. Evil

Bedste Action: Hanna
X-Men: First Class, Drive Angry, Fast Five, Sherlock Holmes: Game of Shadows

Bedste Komedie: Crazy, Stupid, Love
It’s Kind of a Funny Story, The Beaver, 50/50, The Guard

Bedste Ikke-amerikanske film: Attack the Block
Trolljegeren, Rubber, 13 Assassins, Point Blank

Bedste Animerede film: Rango
Winnie the Pooh, Kung Fu Panda 2, Megamind, Tangled

Bedste Genre-film: 13 Assassins
Hobo with a Shotgun, Rubber, Super, Rare Exports

Bedste Dokumentar: Page One
Senna, Waiting for “Superman”, Conan O’Brien Can’t Stop, The Greatest Movie Ever Sold

Bedste Instruktør: Darren Aronofsky (Black Swan)
Terrence Malick (Tree of Life), Nicolas Winding Refn (Drive), Takeshi Miike (13 Assassins), Coen brødrene (True Grit)

Bedste Skuespiller: Ryan Gosling (Drive)
Brendan Gleeson (The Guard), Tom Hardy (Warrior), Tommy Lee Jones (Sunset Limited), Michael Fassbender (X-Men: First Class)

Bedste Skuespillerinde: Hailee Steinfeld (True Grit)
Natalie Portman (Black Swan), Viola Davis (The Help), Saoirse Ronan (Hanna), Michelle Monaghan (Source Code)

Bedste Supporting Skuespillerinde: Elle Fanning (Super 8)
Mila Kunis (Black Swan), Cate Blanchett (Hanna), Jessica Chastain (Tree of Life), Anne Heche (Cedar Rapids)

Bedste Supporting Skuespiller: Albert Brooks (Drive)
Robert Duvall (Get Low), Nick Nolte (Warrior), Joseph Gordon-Levitt (Hesher), Colin Farrell (Fright Night)

Bedste Manuskript: Steven Zaillain & Aaron Sorkin (Moneyball)
Kyle Killen (The Beaver), Woody Allen (Midnight in Paris), Coen brødrene (True Grit), George Clooney & Grant Heslov (The Ides of March)

Bedste Cinematography: Black Swan
Drive, Tree of Life, Sucker Punch, Sherlock Holmes: Game of Shadows

Bedste Choreography: 13 Assassins
Warrior, Black Swan, Legend of the Fist, BKO Bangkok Knockout

Bedste Effekter: Transformers: Dark of the Moon
Super 8, Attack the Block, Rise of the Planet of the Apes, Sucker Punch

Bedste Score / Soundtrack: The Chemical Brothers (Hanna)
Basement Jaxx (Attack the Block), Cliff Martinez (Drive), Hans Zimmer (Sherlock Holmes: Game of Shadows), Carter Burwell (True Grit)

The Broken Award: Zulu Gamebusters
Sony, Duke Nukem Forever, SOPA, Zack Snyder’s Mind

Dårligste Film: Hoodwinked Too: Hood vs. Evil
Sucker Punch, Shark Night, Jensen & Jensen, Yogi Bear

Dårligste Instruktør: Wes Craven (My Soul to Take)
John Carpenter (The Ward), Zack Snyder (Sucker Punch), David R. Ellis (Shark Night), Christopher Ray (Almighty Thor)

Dårligste Skuespiller: Max Thieriot (My Soul to Take)
Owen Wilson (Hall Pass), Nick Swanson (Just Go with It), Richard Grieco (Almighty Thor), Dustin Mulligan (Shark Night)

Dårligste Skuespillerinde: Bailee Madison (Just Go with It)
Anna Faris (Yogi Bear), Patricia Velasquez (Almighty Thor), Zena Grey (My Soul to Take), Sara Paxton (Shark Night)

Bedste Spil: The Elder Scrolls V: Skyrim
L.A. Noire, Portal 2, Dead Space 2, Rayman Origins

Bedste Xbox 360 spil: Gears of War 3
Child of Eden, Bastion, Insanely Twisted Shadow Planet

Bedste Playstation 3 spil: Killzone 3
Uncharted 3, inFamous 2, Little Big Planet 2, Resistance 3

Bedste Downloadable spil: Bastion
Torchlight, Outland, Renegade Ops, Trine 2

Bedste Mobil spil: Sword & Sworcery
Infinity Blade II, Scribblenauts Remix, Jetpack Joyride, Tiny Wings

Dårligste Spil: Call of Juarez: The Cartel
Bodycount, Red Faction: Armageddon, Kill Team, F.3.A.R